פעילויות

פרויקט "מציירים משלים" כיתה ד' בנות ביה"ס "בדרכי נעם" תשע"ד 2014

19 נובמבר, 2017

מציירים משלים – תערוכה בספריה

   מרב שרעבי מורה בבית הספר "דרכי נעם" יוצאת מגבולות הכיתה, פעם בחודש לערך מגיעה כיתה ד' בנות והמורה לספרייה, שם בשיתוף פעולה – מפרה, משכיל ומהנה מעשירים את נושאי הלימוד בצורות חויתיות שונות. במהלך החודש האחרון למדו בכיתה את נושא המשל. המיקוד בספרייה היה בנושא  - סיפור בציור.

  שני מפגשים מהנים בספרייה ועבודה מרובה בכיתה הולידו תערוכה – מציירים משלים, הבנות למדו כיצד לספר סיפור בעזרת ציור, התנסו בתכנון עיצוב הציור כך שיהא מעט המכיל את המרובה. הבנות התנסו במהלך העבודה בחומרים שונים.

   השבוע ביום ראשון (30.04 כ"ח אדר ב') נערכה פתיחה חגיגית של התערוכה בנוכחות תלמידות הכיתה – האומניות, המורה מרב שרעבי –מובילת הרעיון, צוות הספרייה – מלווה התהליך , מנהל בית הספר "דרכי נעם" גיל קליינשפיז – התומך מרחוק וההורים הגאים. התערוכה תוצג בכניסה לספרייה במשך כמה שבועות.

   נטלי קובל מנהלת הספרייה ציינה לאחר התערוכה את שיתוף הפעולה הפורה והמוצלח מאד עם המורה מרב, שיתוף פעולה שנמשך לאורך שנת הלימודים לגבי נושאים שונים. שיתוף פעולה בין בתי הספר לספריה הציבורית חשוב מאד והיינו רוצים להרחיב אותו כמה שאפשר. המשל הוא נושא לא פשוט ללמידה וכשצפיתי בבנות המגיעות לספרייה ראיתי כמה מוצלח היה הלימוד עד כמה הפנימו הבנות את הנושא. זה ניכר בהחלט גם בתערוכה.  התערוכה מיוחדת מאד גם מבחינת דרכי היצירה המגוונות המופיעות בה – צביעה, ציור, הדבקה שימוש באבני פסיפס נוצות וכו'. משחק בין הדו מימדי לתלת מימדי. התוצאה פשוט מרשימה.

   מרב שרעבי המורה מסכמת בחיוך מסופק את התהליך – זה היה ממש מסע , מסע גילוי של הבנות , הן גילו בו את היכולות האומנותיות והקוגוניטיביות שלהן ושל חברותיהן. דרך העבודה הבנות נתנו דרור ליכולות אלה. תערוכה זו מסכמת תחומי דעת שונים ורבים שנלמדו במהלך השנה – שפה, מחשבים, כישורי חיים  והנושא השנתי "האחר הוא אני". העבודה על התרוכה אפשרה לבנות לכבד ולהעריך את השונה ולגלות את הכוחות והכשרונות שיש בהן ובחברותיהן. מרב בחרה בשני ציטוטים מפי אנשים שונים מרחק רב זה מזה, ללוות את התערוכה – "האושר היחיד ניתן לנו במפעלי היצירה" – פרידריך ניטשה וציטוט מקהלת ספר המשלים היהודי – "כי יש אדם שעמלו בחכמה ובדעת ובכשרון"

   ההורים הגאים נהנו מאד בפתיחת התערוכה, נדהמו מהכישרון הרב שגילו הבנות וברכו והודו את המורה על דרכי הפעולה המעשירות והמצמיחות שלה.

   תמי עטיה ספרנית הילדים והנוער שעבדה עם הבנות לאורך השנה וליוותה את התהליך הודתה למרב ולבנות על שיתוף פעולה מהנה ומפרה, היא ברכה את הבנות שיצרו תערוכה ברמה גבוהה כל כך הן מבחינה אומנותית והן מבחינת הבנת המשלים. "נשמח מאד לשיתופי פעולה רבים ככל האפשר מצד מורות וגננות נוספות מקצרין. הספריה הוא משאב מיוחד המעשיר מאד את הלמידה של הילדים בקצרין ונשמח לכל עבודה משותפת כזו שתרחיב , תגוון ותעמיק את הלמידה של ילדי קצרין.

   התערוכה מוצגת בכניסה לספרייה במשך השבועות הקרובים, נשמח לראות מבקרים רבים ככל האפשר המוזמנים לכתוב את התרשמותם בספר האורחים.

נטלי קובל תמי עטיה וצוות הספריה.

 

merav2merav2merav2