פעילויות

פרויקט "מסע בעקבות שמי" כיתה ו' בנות ביה"ס "בדרכי נועם" תשע"ד 2014

19 נובמבר, 2017

תערוכה בספרייה – סופרות צעירות

   שנת הלימודים זה עתה הסתיימה וכיתה ו' בנות בבית הספר "דרכי נעם" בניצוחה של המחנכת איריס בר – דרור, למרות  שסיימו את בית הספר היסודי נפגשו שוב השבוע, כל זאת כדי לציין את פתיחת התערוכה שמסכמת תהליך כתיבת ספורים על ידי הבנות.     סיפור בעקבות שמם.

מיזם זה מסכם שיתוף פעולה לאורך שנת הלימודים כולה בין הספרייה הציבורית לבין כיתה ו' בנות , מיוזמתה של איריס המחנכת וליווי מהספרן דורון דוד וספריית בית הספר.

   התערוכה מציגה את הסיפורים שכתבו הבנות כל אחת על מקורות השם שלה, חלק מן הסיפורים דמיוניים לחלוטין וחלקם מבוססים על המציאות. תהליך זה היה חלק מהחויות הלימודיות שחוו הבנות לרגל שנת בת – המצווה שלהן,  שהיתה בנויה כחקר ממעגל     ה"אני " שלהן ועד המעגל הלאומי. "אני מאד גאה בבנות בדרך בה עברו , דרך שהיתה בין למידה וחוויה , שאפיינה את שנת בת המצווה כולה. הבנות הוכיחו לעצמן שהן אכן מסוגלות להיות סופרות צעירות כשרוניות ממש ! גאה בהן בתהליך המשמעותי שעברו במהלך השנה ועל התוצר הנפלא – הספר פרי ידיהן " אמרה איריס , ברצוני להודות לתמי ולדורון על הליווי המשמעותי ולסופרת המדהימה רונית לוינשטיין שליותה אותנו במשך התהליך כולו.

 התהליך  התבסס על סידרת סיפוריה של הסופרת רונית לוינשטיין מלץ "מסע בעקבות שמי" הבנות קראו את הספרים של הסופרת ניתחו אותם ולמדו דרכם על האפשרויות השונות לכתוב סיפור, למדו מהו תהליך הכתיבה , הבינו מהו מבנה משפט , מבנה פיסקה וכיצד בונים סיפור. הבינו שהדרך לסיפור המוכן היא ארוכה וקשה , אבל התוצאה מתוקה. עוד בתערוכה שיקוף של התהליך שעברו הבנות והחויות שחוו בדרך, ליוותה אותן מרחוק הסופרת רונית לוינשטיין מלץ ששלחה מכתב ברכה לרגל התערוכה בה הוא מוצג במקום של כבוד. רונית ברכה אותן על כך שיצאו למסע הפרטי של בירור מקורו של שמם , מסע שהפגיש אותן עם משפחתן ארצן ולאומיותן שהיו בו קשיים , יופי, ורגשות . מסע שאחריו הוסיפו לעצמן כישורים , ידע ובטחון עצמי. ספר הסיפורים של הבנות מוצג בתערוכה.

   פתיחת התערוכה היתה בנוכחות הבנות כמובן הוריהן מחנכת הכיתה איריס בר-דרור, ספרן בית הספר דורון דוד, ספרנית ספריית הילדים תמי עטיה ומנהלת הספרייה נטלי קובל. כולם נטלו חלק בתהליך עודדו ועזרו לבנות להשלים את המשימה. ברכו את כולם צבי בודנהיימר מנהל מחלקת חינוך, גיל קליינשפיז מנהל בית הספר, מחנכת הכיתה איריס וחלק מן הבנות שחלקו אתנו את החוויות שעברו.

    סיכום שנת הלימודים מוליך אותנו היישר לפעילות הקיץ בספרייה, שכרגע מעבירה פעילות לילדי קייטנת בית הספר "דרכי נעם", ארחה שעת סיפור לקייטנת

ונערכת להרחיב את שעות הפתיחה שלה בספריית הילדים מהשבוע האחרון של יולי ובכל חודש אוגוסט. הרחבה זו מתאפשרת בסיוע משרד החינוך ומועצה מקומית קצרין.

   אנו פוגשים בשבוע האחרון משפחות מהדרום הנהנות מהשקט והבטחון בקצרין בכלל ובספרייה בפרט ומברכים אותם ואת כל עם ישראל בשקט ובבטחון.

תמי, נטלי, דורון, אנדרי וקטיה

צוות ספריה עירונית קצרין

 

 cam00347cam00347cam00347cam00347cam00347cam00347cam00347cam00347cam00347