יוסי גמזו זכה בפרס מפעל חיים מטעם אקו"ם

ספרייה ציבורית קצרין מברכת את תושב קצרין

הפרופ' יוסי גמזו וחבר חוג היוצרים בעט ובקול על קבלת הפרס

 

יוסי גמזו - פרס על מפעל חיים מטעם אקו"ם

פרס ע"ש אהוד מנור על מפעל חיים למחבר יוסי גמזו

נימוקי השופטים

יוסי גמזו העשיר את הזמר העברי בעשרות שירים שעדיין אהובים, משודרים ומבוצעים כמו "סימן שאתה צעיר", "איפה הן הבחורות ההן", "סתם יום של חול", "אילו כל האוהבים", "מה הוא עושה לה", "זוהי יפו", "הכותל", "ירושלים האחרת", "השעות הקטנות של הלילה", "שני שקי שינה" "לילה ראשון בלי אמא" והרשימה עוד ארוכה...

שיריו של גמזו מצטיינים בשפה עשירה ובחריזה מושלמת. הם נטועים בנוף הארץ ובהווי הישראלי ומתארים היטב את האוהב והכואב שבחיינו כאן. גמזו ניחן ביכולת להשתמש על פי הצורך גם בהומור בריא וגם ברגישות רבה.

בנוסף לפזמונים, גמזו הוא גם פרופסור ומרצה לספרות, לשון עברית ומדעי היהדות. הוא פרסם עד כה למעלה
מ - 30 ספרים בתחומי השירה, הסיפּורֶת, ספרות הילדים והעיתונות והוא עדיין כותב שירים מאמרים ומקאמות, בעיקר בתחום האקטואליה.

ברוחו ובכתיבתו הסאטירית גמזו עדיין "צעיר, כמו יום אביב בהיר" ולפרסים שקיבל עד כה בתחומי הספרות והעיתונות מצטרף כעת גם פרס אקו"ם על מפעל חיים בזמר העברי.

גובה הפרס 35,000 ₪


יוסי (יוסף) גמזו נולד בפאריס  בי"ג באדר תרצ"ח, 14 בפברואר 1938 למבקר האמנות והתיאטרון חיים גמזו, בימי השתלמותו של אביו בצרפת. הוא נתייתם מאמו ושב עם אביו ארצה. נתחנך בקיבוצים גבע, גן שמואל ומעברות ולמד שנתיים ב"גימנסיה הרצליה". עשה את שירותו הצבאי כעיתונאי ועורך ב"במחנה גדנ"ע", ולאחר השירות הצבאי החל בלימודי ספרות עברית באוניברסיטת תל-אביב.
עוד כילד נתבלט כשרונו הספרותי, ושירו הראשון נתפרסם שלא מדעתו בגיל תשע על-ידי המשורר אברהם שלונסקי ב"משמר לילדים". הוא המשיך בכתיבה בעלון המוסד החינוכי בקיבוץ מעברות, ובשאר בטאוני נוער וילדים. וכן פרסם שירים ליריים ב"דבר", "הארץ", "על המשמר", "מעריב" ועוד. לאחר מכן באו טורים מחורזים בעניינים אקטואליים ב"על המשמר" - ב"מפייט ומחוץ", וב"דבר" - "על ספסל בשדרה". ב-1958 יצא ספרו "אתם נוער אתם?", שהוא אסופת הומורסקות וסאטירות. חיבר פזמונים רבים שכתב ללהקות ולתכניות בידור ברדיו. בד בבד עם קריירה מצליחה של פזמונאי, כתב גם שירה לירית רצינית, ופרסמה תחת שמות עט שונים.  בראשית שנות השבעים, ערך והוציא לאור את כתב העת ספרותי "אופק", שממנו יצאו שני גליונות. בגליונות אלה נדפס מחזור שיריו, שכתב תחת שם בדוי, "פעמוני עין כרם". בשנים 1971־1972 היה גם עורכו ומוציאו לאור של השבועון "פופאי/חבריה" שהיה מורכב משני חלקים: החלק החיצוני "פופאי" כלל קומיקס מתורגמים ובחלק הפנימי "חבריה", נכללו שירים וסיפורים לילדים.  הוא עסק גם בתרגום: בנוסף על תרגום שירים מאת ליאונרד כהן (1973), תירגם גם סונטות של שייקספיר, משירת ארתור רמבו, אנדריו מארוול, נלי זק"ש, איציק מאנגר, אלן גינסברג ועוד.  ב-1973 עזב יוסי גמזו את הארץ ובמשך כשני עשורים עשה בארצות הברית, דרום אפריקה ואוסטרליה, שם לימד ספרות עברית כפרופסור באוניברסיטאות שונות. באמצע שנות התשעים חזר לארץ ולימד במכללה האקדמית של אילת ולאחר מכן במכללת "אוהלו" בקצרין. משם החל לפרסם שוב שירה רצינית, אירונית סאטירית וביקורתית מאוד. שיריו נתפרסמו מאז בכתבי עת שונים: "צפון", "מהות", ועוד. כן נתפרסמו שיריו, תחת שם העט "פ. קול", בכתב העת לשירה " הליקון", ובמוסף לספרות של עיתון "הארץ".   יוסי גמזו זכה בפרסים רבים על יצירתו (בין היתר זכה שלוש פעמים בפרס אקו"ם לשירה, בפרס אקו"ם לסיפורת, פרס קרן ראש-הממשלה לסופרים צעירים ועוד פרסים בארץ ובחו"ל). יוסי גמזו מפרסם בקביעות משיריו ב'חדשות בן עזר'.

 

  להגדלה לחץ על לוח מודעות אינטרנטי


טופס כניסה


פרטי ספריה

ספריה ציבורית קצרין
ת.ד.7 קצרין 12900 רמת הגולן
טלפון: 04-6969668
כתובת דוא"ל זו מוגנת מפני spambots, יש לאפשר JavaScript על-מנת לראות את הכתובת
http://kazrin.library.org.il
מנהלת הספריה: נטלי קובל

שעות פעילות

א,ג9.00-12.00
א,ב,ג,ה16.00-19.00
ו9.00-12.00(מבוגרים)
דסגור

מי מחובר

יש לנו 29 אורחים מחוברים