יוצרים בעט, כבר 15 שנה

יוצרים בעט, כבר 15 שנה

דודי בן עמי, תושב קצרין, אחד המשתתפים הוותיקים בקבוצת "היוצרים בעט", שבמסגרתה מתכנסים משוררים ותיקים ומוכרים לצד כותבים חדשים מהאזור ומשתפים מיצירותיהם. לקראת חודש הקריאה הקרב, הוא מספר על החוויה הייחודית

 

כבר 15 שנה ברצף שביום רביעי, הראשון בכל חודש נפגשים בספרית קצרין יוצרים בגילאים שנים בעלי מכנה משותף ונצחי - אהבת הכתיבה. חוג היוצרים בעט בקצרין, כבר הפך למוסד תרבותי מוכר וחשוב בקהילת קצרין שבו מתכנסים משוררים ותיקים ומוכרים כמו פרופסור יוסי גמזו לצד כותבים חדשים במקביל.

"המיוחד בהתכנסות הזו, הוא שחלק מהאנשים כותבים למגירה וחלקם כבר הוציאו לאור יותר מספר אחד, אך במפגש הזה כולם שווים, מפרגנים ולא ביקורתיים." מספרת עדה סימוניץ, רכזת התרבות בקצרין שבעצמה לקחה חלק בפעילות החוג וקידמה לפני מספר שנים הוצאת ספר שכלל את יצירותיהם של חוג היוצרים בעט.

 

הרכב המשתתפים, כולל גם כותבים מיישובי הגולן, מצפת ואף ממרכז הארץ ומי שמנחה את המפגשים כמעט מאז שהחלו, הוא עו"ד יואב עפרון. לקראת חודש הקריאה, הבא עלינו לטובה, מספר לנו דודי בן עמי, אחד המשתתפים הוותיקים בקבוצה, על החוויה הייחודית.

דודי בן עמי, תושב קצרין שמחשיב עצמו מראשוני הגולן גילה את כשרון הכתיבה בגיל מאוחר יחסית: "משך שנים הייתי לקוי למידה וכתיבה היוותה קושי ענק מבחינתי עד שהגיע המחשב. כשנתקלתי במקלדת ובאפשרויות הטכנולוגיות, הבנתי שהבעיות עברו וזה פתר הכול. תוך כמה שבועות נכנסתי לעומקו של תחום הכתיבה, כי היה לי כבר רקע כחובב שירה מושבע. מאז ומתמיד, אהבתי לקרוא המון. התחלתי לכתוב שירים כי זה הרגיש לי יותר נוח מפני שהיא עובדת דרך דימויים ובמשך הזמן המשכתי גם לכתיבת סיפורים."

איך הגעת בתחילת הדרך לשלב ההוצאה לאור?

האמת שלי היה מזל בעניין הזה. בני משפחה וחברים שלי אספו כסף כדי שאוציא ספר משיריי לאור. כיום, אין אפשרות להוציא ספר שירה עברי אם אין לך כסף - חייבים להשקיע בזה כיוון שהקהל שקורא שירה עברית בארץ הוא קטן מדי מכדי לממן הוצאת ספרים וזו בעיה גדולה. רק ע"י מלגות או קרנות מיוחדות אפשר להגיע לשלב הזה.

מה מיוחד ב"חוג היוצרים בעט" בהשוואה לחוגים דומים בתחום?

החוג הוא נפלא כי אתה מקבל את הרושם הראשוני מאנשים שמגיבים מולך למה שכתבת. לעומת פורומים של כתיבה יוצרת באינטרנט למשל, במפגשי החוג ישנה אפשרות לקרוא 'בשידור חי' בפני החברים ויש לזה משמעות מאוד גדולה. אני תמיד אומר שגם בזמן יצירת שירה, הרבה יותר יעיל להקריא את מה שכתבת מאשר פרסום בכל דרך אחרת, כי ההקשבה לטקסט היא חשובה במיוחד. זה חשוב בעיקר למי שמתחיל ורוצה להתקדם עם הכישרון שלו.

איך באמת החוג מקדם יוצרים בתחילת דרכם?

באופן אישי, מה שהניע אותי במיוחד, אלו אפשרויות של כתיבה יוצרת באתרי אינטרנט, אבל בכל זאת נחוץ להקריא את המילים של השיר שלך בעצמך מול אנשים כי רק מי שכתב מבין את המשמעות המדויקת. לי עזר במיוחד פרופסור יוסי גמזו שאיתו ניהלתי התכתבויות ורשמים משך שנים, אך לא לכולם יש הזדמנות לחלוק זאת עם מישהו ותיק. יש מקרים כמו רועי עפרון למשל (בנו של המנחה יואב), שזכה לפרסם את שיריו בספר שהוציאו לאור בזמנו כאוסף ערוך מכתביהם של היוצרים בחוג בקצרין. מקווה שבקרוב, תהיה שוב יוזמה דומה כי זה עשוי לתת דחיפה אדירה לכותבים באזור.

יש מגמה לשלב את הפעילות גם עם תחומי תרבות נוספים בקצרין והסביבה?

בהחלט כן. יש שילובים מיוחדים במינם עם מוזיקאים מקומיים שלפעמים שרים, מנגנים ומופיעים במסגרת החוג. קרה גם לא מעט שכיבדו אותנו בנוכחותם משוררים שהגיעו מאזור המרכז עד אלינו, מה שמעיד על האווירה טובה ועל כך שמדובר כאן בפעילות בעלת ערך רב. לאחרונה, גם הוזמנו למפגש משותף עם חוג "היוצרים בביתם", אליו יגיע גם המשורר עמוס דפני ויהיה מרתק ללא ספק, להיות חלק מהחוויה של השילוב בין שני תחומי האומנות הללו.

 

  להגדלה לחץ על לוח מודעות אינטרנטי


טופס כניסה


פרטי ספריה

ספריה ציבורית קצרין
ת.ד.7 קצרין 12900 רמת הגולן
טלפון: 04-6969668
כתובת דוא"ל זו מוגנת מפני spambots, יש לאפשר JavaScript על-מנת לראות את הכתובת
http://kazrin.library.org.il
מנהלת הספריה: נטלי קובל

שעות פעילות

א,ג9.00-12.00
א,ב,ג,ה16.00-19.00
ו9.00-12.00(מבוגרים)
דסגור

מי מחובר

יש לנו 33 אורחים מחוברים